Felméri az MNB, hogyan segíthetnék a bankok a külső adósság csökkentését

2013. április 23. 07:48

Balog Ádám, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke által a kereskedelmi bankoknak kiküldött levélben a jegybank abban kéri a hitelintézetek segítségét, a növekedési hitelprogram feltételeit közösen úgy alakítsák, hogy az mindenképpen sikeres legyen

2013. április 23. 07:48

A Magyar Nemzeti Bank az április 4-én meghirdetett növekedési hitel program első pillérével a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak 250 milliárd forintos refinanszírozási hitelkeretet biztosít a kereskedelmi bankokon keresztül fejlesztési és forgóeszköz célokra, illetve uniós támogatás finanszírozására. Az MNB a kereskedelmi bankoknak nulla százalékos kamattal nyújtja a forrást, amelyre maximum plusz 2 százalékos kamatot számíthatnak fel, ezt esetleg egy 0,5 százalékos garancia-díj növelheti. További 250 milliárdos keretből a kkv-knak devizahitel-kiváltó lehetőséget biztosítanak, aktuális árfolyamon, az előzővel megegyező kamatfeltételekkel. A harmadik intézkedéssel a kéthetes MNB-kötvényállományt 4500 milliárd forintról 3600 milliárdra csökkentik. Ezt a lépést – amelyről egyeztetnek a bankokkal – a magyar pénzügyi rendszer sebezhetőségének csökkentésével, illetve a külső rövid lejáratú adósság mérséklésének szükségességével indokolta az MNB.

Nagy Márton, az MNB ügyvezető igazgatója  elmondta: a harmadik pillér esetében az MNB arra kíváncsi, hogy a kereskedelmi bankok hogyan lehetnének partnerek az ország külső sérülékenységének csökkentésében, azaz hogyan tudnának részt venni az ország rövid futamidejű külső adósságának mérséklésében. Az ügyvezető igazgató szerint ennek két módja lehetséges. Egyrészt, ha a partnerbankok visszafizetik rövid lejáratú külső adósságukat, ennek érdekében swapügyleteken keresztül az MNB a devizatartalékai terhére a bankoknak devizát biztosítana. A másik mód pedig az lehet, ha az együttműködő bankok a kéthetes kötvényükben lévő pénzt állampapírokba forgatnák át. Ez úgy működhetne, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) megemeli a forintban kibocsátott állampapírok összegét, és a bankok a kéthetes jegybanki kötvényből a pénzt átteszik ebbe az ÁKK által újonnan kibocsátott forintkötvénybe. Az így befolyt összegből pedig az állam – a jegybank devizatartalékainak felhasználásával – vissza tudná fizetni rövid lejáratú külső adósságát – mondta Nagy Márton.

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2013. április 23. 10:57
Azt csendben kérdem, hogy ha a bankok nem kéthetes kötvényt, hanem állampapírt vesznek, hogyan érvénysül a gazdaságban a kamatdöntés?
Berecskereki
2013. április 23. 09:38
Matolcsy már megint elnézte, ;-) „Egyre jobban olvad a hiány: már 2 százalék alatt „ http://privatbankar.hu/makro/egyre-jobban-olvad-a-hiany-mar-2-szazalek-alatt-257131
kjkj945
2013. április 23. 09:00
offshore ---= onshore adóztatva!!!!
kuwiq
2013. április 23. 08:45
Ez túl egyszerűnek tűnik. Kreatív bankszakemberek az imf segítségével ki fogják deríteni, hogy a kéthetes mnb kötvény megszűnése fasizta-náci diktatúra, ellenben meg kell emelni a kamatát 200%-ra. Arról meg szó se lehet, hogy állampapírokat vegyenek a bankok, mer az nem piackonform.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!