A mai napig tart a vörösiszap-kálvária

2021. október 04. 12:51

Tizenegy éve, 2010. október 4-én következett be Magyarország eddigi legsúlyosabb ipari katasztrófája, amely a második Orbán-kormány első nagy próbatétele volt.

2021. október 04. 12:51
null

Turi Attila, a 11 évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófát követő újjáépítésben részt vevő, Kossuth- és Ybl-díjas építész először lehetetlen küldetésnek tartotta a helyreállítást, de a Magyar Nemzet hétfői számában arról is beszélt, hogyan sikerült rövid idő alatt új otthonokat biztosítaniuk az embereknek.

„Kolontáron és Devecseren is minden vörös volt, közben maró szag terjengett a levegőben. Az emberek arcán a kétségbeesést látták. Ma, ha visszamennek a helyszínre, gyönyörű házakat, gondozott kerteket, boldog embereket látnak a településeken” – mondta Turi Attila a vörösiszap-katasztrófa évfordulója alkalmából megjelent interjúban.

Három hónapon belül megkezdték az első ház újjáépítését

Ezek az emberek mindenüket elveszítették – emlékeztetett az építész, aki elmondta, hogy heti egy lakossági fórumon kellett részt vennie, ahol egy kétszáz fős terembe 300-350 ember is összezsúfolódott. Lakást ígértek a károsultaknak, másfél-két hét után pedig

meg is jelent a magyar kormány rendelete, amely nyomatékosította az ígéretüket.

A katasztrófa után három hónapon belül pedig már lezajlott az első közbeszerzés, és megkezdték az első ház újjáépítését. „Amint egy ház megépült, onnantól kezdve minden megváltozott. Nem volt több újságcikk, kritika, az emberek pedig megnyugodtak, a szemükben felcsillant a remény” – fejtette ki.

Otthont szerettek volna adni nekik

Megjegyezte, hogy az építkezésekhez a mintaház mellett sokat segített, hogy a bizonytalanokat elvitték a Beregbe.

Megmutatták nekik, hogy korábban az árvízi katasztrófa után ez a kormány mit épített az embereknek.

„Meglepődtek, mert sokkal silányabb házakra számítottak. Aztán másnap rengetegen jelentkeztek. A valóságnál nincs jobb példa” – emelte ki.Turi Attila elmondta azt is:

250 házat bontottak le, és csak 110 ház épült újjá,

hiszen a kárenyhítésnek, a megelőlegezésnek több módja is volt. Lehetett életjáradékra váltani, máshol is vásárolhattak ingatlant, de olyan esetről is beszámolt, hogy egyben kifizették a kárértéket. Az építész azt is kiemelte, hogy Kolontáron az emberek kétharmad része az újjáépítést választotta, míg Devecseren fordított volt az arány.

„Egy ekkora tragédia esetén elsősorban az emberek lelkét kellett felépíteni” – fogalmazott Turi Attila. Hozzátette, nem pusztán hajlékot akartak építeni az embereknek, hanem otthont szerettek volna adni nekik, és úgy érzi, ezt teljesítették.

(MTI)

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2021. október 04. 16:23
A kommunista vörös bárókat nagyon nehéz elszámoltatni. Véres kéz véres kezet mos.
annamanna
2021. október 04. 14:54
"A tragédia másnapján Bakonyi Zoltán, a cég vezérigazgatója azt állította az Indexnek, hogy „a vörösiszap nem veszélyes”, sőt nemes egyszerűséggel ártalmatlan anyagnak nevezte a lúgos zagyot. (...) Pintér Sándor a vezérigazgató szavaira reagálva azt közölte: ha a cégvezetés szerint nem veszélyes az anyag, javaslom, hogy fürödjenek meg benne."
filopatl
2021. október 04. 14:18
pedig magyari gyurci itt is erősen kampányolt, ne higgyenek a kormánynak, az becsap, majd ő megoldja, hát, tudtommal csak 1 nyomorultat sitteltek le, "a párttal, a néppel" ügyvéd megoldotta
nyugalom
2021. október 04. 13:47
Miert?? szégyen!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!